ادارات، سازمان ها و نهادها

ادارات، سازمان ها و نهادها (6)

سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 17:35

پالایشگاه آبادان

نوشته شده توسط

پس از پیدایش نفت خام در سال 1287 شمسی(1909 میلادی) در نواحی مسجد سلیمان جزیره آبادان به دلیل نزدیکی به مناطق نفتخیز ، قرار گرفتن در میان رودخانه های اروند و بهمنشیر ، در فاصله 71 کیلومتری خلیج فارس و قابل دسترسی به آبهای آزاد دنیا انتخاب گردید . به همین منظور اولین کلنگ احداث پالایشگاه در سال 1287 شمسی(1910 میلادی) به زمین زده شد و پالایشگاه آبادان در سال 1291 (1912 میلادی) با 2500 بشکه در روز بعنوان اولین تصفیه خانه نفت کشور آغاز به کار نمود . 
در سالهای جنگ بین المللی اول پالایشگاه آبادان به منظور دستیابی بیشتر به تهیه سوخت برای کشتیهای جنگی ، گسترش بیشتری یافت . 

سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 17:10

منطقه آزاد اروند

نوشته شده توسط

jeographi-abdkh

 

منطقه آزاد اروند با مساحت 37400 هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند رود و کارون واقع است. این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت می باشد که با داشتن ظرفیتی از قبیل حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

شهرستان آبادان، شبه جزیره ای بسیار زیبا است به طول 46 کیلومتر و عرض بین 3 تا 20 کیلومتر  و در 110 کیلومتری اهواز در دهانه ورودی خلیج فارس قرار دارد. شهر آبادان مرکز شهرستان بین 30 درجه و 22دقیقه و 30 ثانیه عرض شمالی و 48 درجه و 12 دقیقه و 30 ثانیه درازای خاوری از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته و بلندی آن از سطح دریا 2 متر است. شهرستان آبادان حدود 1/2063 کیلومتر مربع مساحت دارد.

شهرستان آبادان پر آب ترین شهر استان خوزستان به حساب می آید چرا که دو رودخانه اروند و بهمنشیر در آن جریان دارند و با وجود پالایشگاه نفت، کارخانه پتروشیمی و با دسترسی آن به آب های آزاد جایگاه مهمی در اقتصاد کشور به خود اختصاص داده است. ایجاد منطقه آزاد صنعتی و تجاری اروند در شهرهای آبادان و خرمشهر در سال های اخیر اهمیت و موقعیت تأثیرگذار این دو شهر را دو چندان کرده است.

خرمشهر در منتهی الیه جنوب غربی کشور ایران و در استان خوزستان حاشیه خلیج فارس (۳۰ درجه شمالی و ۴۸ درجه شرقی ) قرار دارد و ۲۳ کیلومتر مربع مساحت دارد . خرمشهر به‌جهت واقع‌شدن در مجاورت خلیج فارس و کشور عراق، از اهمیت استراتژیک اقتصادی، تجاری و سیاسی ویژه‌ای برخوردار است. این شهر در انتهایی‌ترین نقطه استان خوزستان قرار گرفته و اسکله‌های آن در کرانه‌های رودخانهٔ اروندرود جای گرفته‌است.

منبع: وب سایت منطقه آزاد اروند

 

سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 17:03

شهرداری آبادان

نوشته شده توسط

شهرداری آبادان

شهرداری آبادان یکی از قدیمیترین شهرداری های کشور است که در سال 1304 تأسیس گردید. درجه شهرداری آبادان 11 و جمعیت این شهر تا سال 1359 قبل از جنگ تحمیلی (دفاع مقدس) حدود 500 هزار نفر بوده است که به دلیل حملات ددمنشانه و کور دشمن بعثی بسیاری از مردم این شهر مهاجرت کرده و به دلیل طولانی شدن جنگ تحمیلی و اشتغال در آن شهرها پس از پایان جنگ به آبادان برنگشتند.

براساس سرشماری سال 1390 جمعیت فعلی شهر آبادان 220/000 نفر و جمعیت سهرستان 300/000 نفر می باشد . شهرداری آبادان دارای سه منطقه شهرداری و 10 سازمان وابسته است. این شهر از سالیان دور دارای فرودگاه بین المللی، گمرک، اداراه بندر و کشتیرانی، منطقه آزاد تجاری اروند، مرکز صدا و سیما، پالایشگاه و پتروشیمی می باشد. شهرستان آبادان در مجلس شورای اسلامی دارای سه نماینده است که خود نشان از اهمیت این شهرستان بزرگ در جنوب غرب کشور دارد. فرمانداری شهرستان آبادان ویژه است و فرماندار آن همزمان، معاون اساندار خوزستان می باشد و حکم شهردار این شهر پس از پیشنهاد شورای اسلامی شهر توسط وزیر کشور صادر می شود. اعضای شورای اسلامی شهر آبادان نیز 13 نفر می باشند.

منبع: وب سایت شهرداری آبادان

سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 16:59

پالایشگاه روغن سازی آبادان ( ایرانول )

نوشته شده توسط

 

پالایشگاه آبادان یکی از دو پالایشگاه شرکت نفت ایرانول می باشد که در ضلع شرقی اروندرود و در مساحتی به وسعت 20 هکتار قرار گرفته است . شروع عملیات نصب این پالایشگاه در سال 1325 و راه اندازی نهایی در سال 1330و طراحی پایه آن توسط شرکت BADGER انجام شده است. این پالایشگاه با تجربه ای بیش از هفت دهه اولین تولید کننده روغنهای موتور و صنعتی در کشور می باشد که شامل واحدهای فورفورال ، واحد موم گیری و واحد رنگ بری می باشد که در طراحی اولیه، ظرفیت سالانه آن 25000 مترمکعب انواع محصولات بود.

واحد روغن سازی آبادان تا شهریور ماه سال 1359 فعال بود که به دلیل آغاز جنگ تحمیلی فعالیت آن به مدت 8 سال متوقف گردید.

بازسازی این پالایشگاه در ابتدای سال 1368 شروع و اوایل سال 1369 مجدداً راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت و در حال حاضر این واحد با ظرفیت 65 هزار متر مکعب روغن پایه سبک و یا 45 هزار مترمکعب انواع روغن پایه سنگین به فعالیت خود ادامه می دهد.

  • تولیدات این پالایشگاه جهت مصارف داخلی و صادرات:

    شامل انواع روغنهای پایه سبک و سنگین،اکسترکت جهت مصرف در کارخانجات ساخت دوده صنعتی و اسلاک واکس به عنوان خوراک اولیه کارخانجات پارافین سازی و مصارف صنعتی می باشد.

  • جایگاه ویژه صادراتی پالایشگاه آبادان:

    پالایشگاه روغن سازی آبادان این امکان را پدید آورده که محصولات خود را با رعایت کلیه ضوابط تعیین شده از طرف سازمانهای کشوری و بین المللی جهت صادرات تولید نماید. این پالایشگاه می تواند کلیه سفارشات صادر کنندگان روغن (روغن پایه، روغن موتور و روغنهای صنعتی ) را با رعایت استانداردهای بین المللی و تعیین شده در سفارش خرید، تولید نموده و این محصولات را به صورت بالک یا مظروف در اختیار خریداران قرار دهد.

    پالایشگاه روغن سازی آبادان در آینده ای نزدیک با راه اندازی تاسیسات پرکنی و نیز با ایجاد مخازن ذخیره مناسب ، بهره برداری از یک ترمینال مجهز ذخیره سازی ، نگهداری و اختلاط مواد شیمیایی مطابق استانداردهای شناخته شده و معتبر بین المللی در مجاورت اسکله های نفتی بندر ماهشهر، تسهیلات لازم جهت صادرات محصولات تولید شده و واردات مواد اولیه را تامین خواهد نمود.

    منبع: وب سایت پالایشگاه روغن سازی آبادان
سه شنبه, 04 مهر 1396 ساعت 16:52

پتروشیمی آبادان

نوشته شده توسط

در اواخر سال 1342 انستیتو نفت فرانسه از طریق سازمان برنامه و بودجه مامور شد تا در مکان ایجاد صنایع پتروشیمی در ایران مطالعات جامعی به عمل آورد . این مطالعات منجر به تاسیس شرکت سهامی پتروشیمی آبادان با مشارکت 74 % سهم شرکت ملی پتروشیمی و 26% سهم شرکت ب اف گودریج آمریکا گردید .

شنبه, 21 اسفند 1395 ساعت 13:29

ادارات، سازمان ها و نهادها (0 فعال / 0 زباله دان)

نوشته شده توسط

ادارات، سازمان ها و نهادها (0 فعال / 0 زباله دان)

تماس با ما ( ارتباط مستقیم )

 

ایمیل: اینجا کلیک کنید

ارتباط با تلگرام: اینجا کلیک کنید

ارسال اس ام اس با گوشی:  اینجا کلیک کنید

منتخب

تنظیمات قالب

رنگ قالب

Cyan Red Green Oranges Teal

طرح بندی

وسیع جعبه قاب دار لبه دار
نمونه هایی برای طرح بندی : جعبه ، قاب دار ، لبه دار
بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده می کنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها در سایت رضایت شما را از کوکی ها نشان می دهد. مشاهده جزئیات